5 детективски филмови кои ќе ве направат попаметни

0

Ако сте личност која сака да размислува за мистериите на човечката природа, дури и додека сте опуштени, гледањето детективски филмови може да биде само совршено поминато време.

Ви предлагаме да ги погледнете овие филмови, за кои гарантираме дека ќе ве забавуваат во наредните неколку часа и ќе го прошират вашиот интелект.

Angel Heart (1987)
Мистичен, тематските детективски филм, кој ќе ве привлече од првиот момент и ќе ве држи во неизвесност до крајот.


Memento (2000)

Леонард Шелби го лови убиецот на неговата сопруга. Работите стануваат комплицирани кога ја губи краткотрајната меморија по удар на главата.


Zodiac (2007)

Двајца детективи трагаат по сериски убиец кој го преплашува Сан Франциско во изминатите 25 години.


True Detective (2014 — 2015)

Стилски снимена детективска серија која веќе има две сезони, секоја со свој заговор и ликови. Првата сезона се фокусира на двајца детективи кои испитуваат невообичаено убиство во Луизијана. Дел по дел, тие ја составуваат сликата која води до заклучок за тоа што се случило.


Mindhunters (2004)

На оддалечен остров, седум идни агенти на ФБИ се ставени на предизвикувачки тест. Тие мора да бидат способни да состават психолошки профил на криминалец врз основа на најнезначајните и ограничени докази. Но, наскоро тестот станува смртоносна и испревртена игра.


L.A. Confidential (1997)

Двајца полицајци кои испитуваат серија убиства откриваат криминални тајни на легендарниот американски град.

При објавување материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.