27 факти за сексот за кои никогаш не сте слушнале!

0

Ги собравме најосновните и најкомичните факти за сексот, а за многу од нив не сте слушнале до денес…

Дали знаевте дека…

1. Сексот функционира како најдобар аналгетик на пазарот, посебно ако се работи за главоболка. Истражување од 2013-та година покажува дека повеќе од половина од испитаниците кои имале секс за време на главоболка забележале дека симптомите се повлекуваат, а 1/5% комплетно се ослободуваат од главоболката;

2. Просечната величина на пенисот почнува од 12,7 и достигнува до 17,78 цм;

3. Семената течност може да се користи како крема за спречување на бори и акни;

4. Оргазмот го продолжува животот. Истражување од 1977 година од Австрија открива дека момците кои имаат оргазам два или повеќе пати неделно, имаат 50% помали шанси за краток живот во споредба со момците кои доживуваат оргазам еднаш во текот на месецот;

5. Постојат 250 милиони сперматозоиди во семената течност;

6. Мажот ејакулира со просечна брзина од 45 км на час;

7. Една лажица смена течност има 4-25 калории;

8. Вибраторот е направен во 19-ти век за борба против хистеријата која се сметала за женска болест;

9. За оргазам се потребни 22 секунди;

10. Просечниот оргазам кај жените трае 22 секуни;

11. Во просек мажите имаат ерекција 11 пати во текот на денот;

12. Сексот помага за подобар сон, го намалува крвниот притисок и го ослободува стресот;

13. Просечната должина на пенисот во мирување е 9,8 цм;

14. Во 1850 година древните Еѓипќани го користеле изметот од крокодили како контрацептивно средство;

15. Чукањето на срцето може да варира од 140-180 отчукувања во една минута за време на оргазам;

16. Според испитувањата, 44% мажи и 36% на жени имаат пробано анален секс барем еднаш во изминатата година;

17. Тестисите се зголемуваат и до 50% за време на секс;

18. Просечната должина на вагината изнесува од 7,62-10,16 цм и може да се зголеми во должина дупло, ако е возбудена;

19. Сокот од ананас може да го промени вкусот на семената течност;

20. Ејакулација е добро решение за затнат нос;

21. Клиторисот има 8000 нервни завршетоци;

22. Сексот ја прави женската коса сјајна поради зголеменото ниво на естроген што се лачи за време на сексот;

23. Истражувањата покажуваат дека порнографијата е главна причина за еректилна дисфункција кај мажите под 40 години;
zenski-magazin-ljubav-seks-30-urnebesnih-istina-o-seksu-1 (4)24. Мажите произведуваат околку 14 л семена течност во текот на животот;

25. Има мажи кои инсектите ги ставаат да се движат по нивните гениталии поради сексуално задоволство;

26. Некои научници тррдат дека мастурбацијата може да помогне во борба против депресијата;

27. Вагината има ист природен лубрикант кој може да се пронајде во црниот дроб на ајкулата под име скавелн;

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.

Остави коментар