Смути со ќељ, ананас, банана и спанаќ

0

Во денешниот рецепт од Топ Шоп ви презентираме смути со ќељ, ананас, банана и спанаќ.

Потребни состојки:

 • 1 среден ананас
 • 1 шолја сварен спанаќ
 • 1  Банана
 • 1 шолја млекоШто треба да знаете за ананасот и бананата:

  Ананас

  Само неколку парчиња од освежителниот ананас ќе ви даде 76,5% од дневната препорачана доза на манган, неопходен минерал за создавање енергија и антиоксиданси. Ананасот содржи и витамин Ц, кој го зајакнува имунитетот. Дополнително, ананасот го олеснува варењето на храната и има анти-воспалителни својства.

  Банана

  Бананите се лесни и содржат калиум, влакна, манган и витамин Ц, што ги прави одлични за децата. Тие ви помагаат полесно да заспиете, да го зајакнете имунитетот како и да го задржите калциумот во телото.

Брз појадок кој е одличен за вашето срце!

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.