Најубавите Еврејки во светот

0

Еврејските жени од древни времиња биле познати по својата убавина. Благодарејќи и на богатата историја на овој народ која им подари на еврејските жени огромно разноликост – меѓу нив има не само впечаливи бринети, туку и природни блондинки.

Мила Кунис

14191948_10210989723566895_3622900592926890319_n

Американска актерка. Родена во украинскиот град Черновци во еврејско семејство. Во 1991 година нејзиното семејство емигрира во САД и се населија во Лос Анџелес. Една од најзначајните улоги на оваа актерка е улогата на балерината Лили во филмот „Црн лебед”, каде игра со уште една друга позната еврејка – Натали Портман.

Лорен Бекол

14192066_10210989723966905_5326954680170038801_n

 

Американска актерка, призната од страна на Американската филмска академија како една од најголемите актерки во историјата на Холивуд. Родителите на Лорен Бекол се евреи, и таа му е прва братучетка на бившиот израелски претседател Шимон Перес.

Аманда Пит

14211994_10210989723326889_8098196224769669653_n

Американска актерка. Таа е мажена за американскиот сценарист и продуцент од еврејско потекло Дејвид Бениофом, којшто е креатор на познатиот серијал “Игра на престоли”.

Рејчел Вајс

14225345_10210989723166885_6435079657864092473_n

Родена е во Лондон на 7 март 1970 година. Таткото на Рејчел е изумителот Џорџ Вајс, евреј по националност, кој е родум од Унгарија, а мајка и, психотерапевтката Едит Рут, родена е во Виена. Едит Рут не била чистокрвна еврејка, бидејќи имала и италијански корен и била воспитувана како католичка, но, потоа го прифатила јудаизмот како религија.

Хеди Ламар

14199631_10210989723646897_4076909036142766174_n

Австриска и американска актерка. Родена е на 9 ноември 1914 година во Виена, во еврејско семејство. Актерката станала позната во 1933 година, снимајќи го чехословачко-австрискиот филм “Екстаза” – првиот филм кој содржи долга сцена на голотија.

Гвинет Полтроу

14141541_10210989723926904_6050416663328146884_n

Американска актерка. Нејзиниот татко е евреин, потомок на добро познатиот рабински род Палтрович. Мајка и била Германка. Гвинет Полтроу се смета себе си за еврејка и ги воспитува децата во традициите на јудаизмот, иако нејзниот поранешен маж и татко на нејзините деца, музичарот од групата Coldplay, Крис Мартин, е христијанин.

Џенифер Конели

14212065_10210989723726899_2615280568892358726_n

Американска актерка. Татко и е католик со ирски и норвешки корени, мајка и еврејка чии предци се емигранти од Полска и Русија. Таа завршила обука во јешива – јудејски образовен центар, во кој се изучува Усниот Закона, односно Талмудот.

Голди Хоун

14192138_10210989723806901_7893246226161818596_n

Американска актриса, продуцент, режисер. Родена е на 21 ноември 1945 годинја во Вашингтон. Мајка и е еврејка и ја воспита Голди традициите на јудаизмот.

Сара Мишел Гелар

14238335_10210989726086958_8620651774391724857_n

Американска актерка. Родителите на Сара се евреи, иако не се придржувале стриктно кон традициите на јудаизмот.
Скарлет Јохансон

14192110_10210989726766975_102333050530143904_n

Американска актерка и пејачка. Нејиниот татко е од данско потекло, а нејзината мајка е еврејка од ашкеназите (субетничка група евреи која живее во Централна Европа). Нејзините предци се преселиле во САД од Минск, Белорусија. Скарлет се смета себе си за еврејка, ја одбележува Ханука, иако во нејзиното семејство го одбележувале и Божиќ

Гал Гадот

14237528_10210989726806976_3655247056965262180_n

Израелска актерка и модел. Родена е на 30 април 1985 година во Рош-ха-Аине (Израел). Гадот ја игра хероината Wonder Woman во филмот “Бетмен против Супермен: во мугрите на правдата”.

Натали Портман

14079955_10210989727446992_7169568277176140999_n

Американска актерка. Родена во Ерусалим на 9 јуни 1981 година во еврејско семејство. Натали има американско и израелско државајанство. Мажена е за танцерот Бенџамин Милпје, исто така евреин, со кого имаа традиционална свадба во духот на јудаизмот.

Елизабет Тејлор

14212011_10210989726846977_8864361859443113450_n

Родена е на 27 февруари 1932 година во Лондон. Нејзините родители биле Американци, кои работеле во Англија. Татко и имал еврејски корени, а мајка и швајцарски. Иако Елизабет Тејлор била воспитувана во духот на христијанството, во 1959 година, на возраст од 27 години, го прифатила јудаизмот добивајќи го еврејското име Елишева-Рахел.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот