Магични камчиња од Елспет МекЛин

0

Елспет МекЛин е наградуван уметник од Глосбери Хил, мало местенце во Западна Австралија. Уште како дете, таа наоѓала начин малку поинаку од своите врсници да ги изрази своите идеи, нејзината страст за животот. Уметноста секогаш ѝ била на прво место.

elspeth-mclean-ocean-stones10-600x60011012732_862440460494938_8209311043507860020_n-600x600

Па кога наполнила 19 години, нејзиниот чергарски дух ја натерал да почне да истражува, со што стигнала до источниот брег на Австралија. Оттука започнува нејзинот пат на вистински реализиран и успешен уметник.

11096431_862440393828278_8876904781503448678_n-600x600 elspeth-mclean-ocean-stones9-600x600

Серијата „Камчиња од океанот“ вклучува безброј рачно насликани камчиња коишто МекЛин самата ги нашла и ги собрала на плажите на Нов Зеланд. Шарите се извонредни, боите маѓепсуваат, инспирацијата за овие мини ремек дела ѝ се природата, животните, промената на годишните времиња. Гледајќи ги, сигурно посакувате барем две-три од нив во својот дом.

elspeth-mclean-ocean-stones7-600x600 elspeth-mclean-ocean-stones8-600x600 elspeth-mclean-ocean-stones11-600x600 elspeth-mclean-ocean-stones6-600x600

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот