Добредојдовте на најстрмната улица на светот

0

Улицата Болдвин се наоѓа во гратчето Дунедин, на Нов Зеланд. Таа е официјално најстрмната улица на светот.

Долга е 1150 стапки, а поставена под агол од 19 степени. На хартија тоа можеби и не звучи страшно, ама обидете се да се искачите по неа. И да ја искачувате секој ден. Дури и куќите на оваа улица изгледаат чудно, како да тонат. Па што мислите, би можеле ли да живеете овде?

10631278_10152351011362677_8975022888640302144_onar gettyimages-615191312-1476822495

 

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.

Остави коментар