Брзи трикови во домаќинството

0

Чистењето на домот никогаш не било едноставно, тоа го знаат домаќнките, а можеби и домаќините. Но со помош на овие трикови, работите може да станат попрости…

Чистење на мијалникот
За мијалникот и чешмата секогаш да изглeдаат сјајно, откако ќе ги исчистите со средства, водата отстанете ја бришејќи со хартија со возок или со онаа за готвење. Ќе забележите дека убавиот изглед ќе се задржи подолго.
663805-650-1455027560-12 (1)

Импровизирана крпа
Кога ќе забалежите дека старата крпа нема да ви заврши работа, заштедете време и наместо да одите во продоавница по нова, обидете се со дебели чорапи. Можеби е смешно, но функционалноста ќе биде иста.
663605-650-1455027560-DSCF5999

Чистење на тавата во која печете храна
Додате малку сол во садот, а потоа избришете со хартиена крпа и подгорените остатоци ќе се отстранат лесно.
662955-650-1455027560-20150608122753

Чистење на надворешниот дел на шпоретот
Флеки од храна или пареа нема да се повеќе проблем ако површината на шпоретот ја чистите со маслиново масло и влажна крпа. Потоа поминете и со сува крпа.
663355-650-1455027560-IMG_09851

Ослободете се од флеките на гарнитурата 
Во сад ставете малку сода, 1/3 количество на Винигер, топла вода и малку детергент за перење. Може да триете на местото на флеките, а овој состав ќе направи вашиот мебел- материјал да изгледа посвежно. Оставете да отстој неколку часа а потоа поминете со првасмукалката.
662755-650-1455027560-222

Направете ги сјајни чашите
Чашите ќе добијат одличен сјај ако во водата додадете неколку капки на Винигер, или пак ги измиете додавајќи сол. Потоа оставете ги да се исушат сами по себе.
663005-650-1455027560-20150608122721

Чистење на машината за кафе
Ставете еднакво количество на Винигер и вода во кафе матот. Потоа вклучето го. Поновете го ова неколку пати.
663205-650-1455027560-20141108183157

Отстаранување на прашината од полиците
Исцедете ја добро крпата пред да бришете и одберете мек материјал. На овој начин нема да се задржи прашина на полиците.
663405-650-1455027560-Pixmac000084195206

Чистење на пеглата
Ставете лист од пергамент на дрвена даска, а потоа испрскајте го со сол. Вклучете ја пеглата да се загрее, и поминувајте врз солта една минута. На тој начин пеглата ќе се исчисти од остатоците што може да ја залепат облеката.
663655-650-1455027560-collage4

Чистење на кадата во бањата
Во сад додадете сода или сода за готвење и со топла вода тријте ја површината на кадата. По 10 минути врз површината од кадата додадете и Винигер. Оставете го средството половина час, а потоа поминете со вода.
662855-650-1455027560-38

Чистење на подгорена тава
Се што ви треба за ова е сол. Истурете поголемо количество на сол во тавата и малку вода. Оставете ја тавата 10 минути и потоа измијте со вода.
663705-650-1455027560-collage5

Чистење на флеки на ѕидовите по туширањето
Проѕирните туш кабини понекогаш знаат да бидат проблематични бидејќи веднаш отсликуваат флеки- капки од гелот за туширање. Поминете по ѕидовите со сува крпа, а потоа со чист сунѓер.
662905-650-1455027560-98

Чист мијалникот
Се што треба да направите е да го исчистите мијалникот со сол и лимон. Ќе изгледа сјајно и ќе има одличен мирис.
662805-650-1455027560-33
Свеж мирис во дневната соба
Ако чувате домашно милениче потребно е просторијата постоја да се одржива со пријатна миризба. Во вода додадете неколку капки средство со мирз на лаванда, сода и 2 чаши топла вода. Средството ставете го во шише -спреј и испрскајте по гарнитурата.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.