16 годишната Грета Тунберг е номинирана за Нобелова награда за мир

0

Грета Тунберг е 16 годишен студент и активист од Шведска, која е номинирана за Нобелова награда за мир поради нејзините напори во климатскиот активизам и борбата против глобалното затоплување.

Грета е позната по тоа што седела пред шведскиот парламент секој ден, три недели по ред во август 2018 година, кога имала 15 години, во знак на протест поради недостаток на акција за климатската криза. Таа ги објави своите акции на Инстаграм и Твитер кои вирално се проширија.

Во септември 2018 година, Тунберг вети дека ќе остане надвор од шведскиот парламент секој петок додека не создаде договор за одржување на температурата под два степени Целзиусови.

Предлогот на Тунберг е во согласност со францускиот Париски договор, договор во рамките на Рамковната конвенција на Обединетите нации за климатски промени, кој се стреми да се бори против климатските промени и нејзините ефекти поврзани со тоа.

Номинацијата на Нобеловата награда на Тунберг доаѓа во пресрет на нејзиниот најголем штрајк до денес. Во петокот, нејзиниот #FridaysforFuture штрајк ги поттикна учениците низ целиот свет да маршираат за напорите за климатските промени на 1.659 места низ 105 земји.

“Ја предложивме Грета Тунберг бидејќи ако не направиме ништо за да ги запреме климатските промени, тоа ќе биде причина за војни, конфликти и бегалци”, рече претставникот на норвешкиот парламент, Фредди Андре Остстард.

“Грета Тунберг започна масовно движење што го гледам како голем придонес за мирот”, додаде тој.

Ако ја освои наградата во својата категорија, таа ќе биде најмладата личност која ќе добие Нобелова награда. Најмладиот човек што ја освои оваа чест е активистката за правата на жените и образование, Малала Јусафзаи, која на 17-годишна возраст ја освои Нобеловата награда за мир за да им се спротивстави на талибанците, барајќи образование од жените во нејзиниот роден Пакистан. Јусуфзаи беше застрелана во главата од страна на талибански член во 2012 година и преживеа, на крајот одеше низ светот за да ја сподели својата приказна и да побара образовни права за жените во нејзината земја.

Нобеловата награда ќе биде формално објавена во октомври оваа година, откако Нобеловиот комитет ќе одржи мнозинство гласови. Церемонијата за доделување на Нобеловата награда ќе се одржи на 10 декември во Осло, Норвешка.

Извор: elle.com

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.