15 луди, но вистинити факти за храната

0

За некои од нив ќе ви биде веројатно, но за некои факти ќе се чудите. Прочитајте ги 15-те луди факти за храната кои досега не сте ги знаеле.

1.Лубеницата и авокадото се од иста група овошје

2.Кечапот порано се користел како лек.

3.Морковите пред да бидат култивирани, имале виолетова боја.

4. Мекдоналдс продава 75 бургер во секунда секој ден во годината.

5.Зелената боровница ако ја фрлите, отскокнува како гумено топче.

6.Пченката има 16 реда зрна.

7.Луѓето и бананите имаат 50% идентична ДНК.

8.Медот не може никогаш да се расипе. Може да се јаде и ако е стар еден век.

9.Кокосот секоја година убива повеќе луѓе, отколку што тоа го прават ајкулите.

10.Циметот е кора од дрво.

11.Артичоките се цвет кој се уште не се отворил.

12.Шеќерното лижавче е измислено во 1905 година. Го направило 11 годишно дете.

13.Јаболките спаѓат во семејството на рози, како праската и сливите.

14.Грашокот е најчестиот прилог на пиците во Бразил.

15. Постојат 7500 видови јаболка во светот. На човекот ќе му бидат потребни 20 години за да ги проба сите ако јаде секој ден по едно јаболко.

При објавување материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.