12 вида зеленчук кои се поздрави од кељ

0

Кељ е многу баран зеленчук со години наназад, најмногу од се заради тоа што е е одличен за здравјето и e вкусен. Има многу витамини и минерали и секој нутриционист го препорачува во исхраната. Но, иако општото мислење е дека е на врвот на листата на најздравите зелени намирници, истражување направено на Вилијам Патерсон Универзитетот покажало дека од 47 најздравите продукти, кељот е на 13-тото место.

Изборот е голем, а кога имаме избор тогаш е многу полесно да се држиме до здрава исхрана. Да погледнеме кои се останатите продукти кои го симнаа кељот од тронот на здравата исхрана.

 1. Зеље
 2. Кинеска зелка
 3. Блитва
 4. Зелена репка
 5. Спанаќ
 6. Цикорија
 7. Долгнавеста зелена салата
 8. Магоднос
 9. Обична зелена салата – марула
 10. Зелена зелка
 11. Обична зелка
 12. Власец
 13. Кељ

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот