10 филмови за кои сме посакале да бидат реалност

0

Љубовта е неисцрпна и вечна тема за филмските режисери. Успеваат да покажат мали совршености во врските,  во многу различни и тешки ситуации. Кога гледаме такви филмови, сакаме да земеме длабок здив и да кажеме: “Посакувам ова навистина да биде вака !”

Иако дел од филмовите кои ги издвоивме за вас имаат тажна содржина или крај, длабоката порака и силните емоции прикажани во приказните имаат инспиративно дејство и прават да посакаме тие чувства и моменти да се реалност…

The Notebook (2004)

Познатата љубовна приказна за односот меѓу две личности со различни социјални статуси. Се вљубиле еден во друг кога биле многу млади и иако нивните животи биле прилично тешки, никогаш не рекле “не” на нивната среќа. Приказна која ни покажува колку би била убава реалноста кога вистински би се бореле за нашите чувства и за личноста со која сакаме да останеме цел живот…

Atonement (2007)

Детската фантазија може да ги уништи животите на неколкумина, но сепак прекрасен почеток на една приказна: многу силни емоции, бескрајна среќа и вистинска љубов. Гледајќи го филмот, многу гледачи заборавија дека луѓето на екранот се актери, а не вистински луѓе.

 

The Fault in Our Stars (2014)

И покрај сериозноста на болеста, ликовите од овој филм ризикуваат и се обидуваат да бидат среќни. Иако оваа приказна има тажен крај, не можеме а да се воодушевуваме на вистинската храброст што ликовите ја покажаа.

 

The Fountain (2006)

Ова е една од најтешките, но убави љубовни приказни. Главниот лик е подготвен да направи се што е потребно. Тој се појавува на лудо патување кое се чини дека е единствениот начин да ја спаси својата љубов. Појава за која сите сонуваме дека еден ден ќе стане јаве…

 

Chocolat (2000)

Во реалниот живот, тешко е да се сретне некој што може да ги усреќи луѓето со едноставната вистина и природност. Таа е млада, привлечна и надарен. Животниот пат ќе ја спои со еден шармантен странец. Тој, исто така, не е едноставен човек – бунтовен, но многу грижлив и љубезен. Човек во кој е тешко да не се вљубиш.

 

Vanilla Sky (2001)

Што е потребно за да бидеме среќни? “Личност” или “предмет”? Идеален изглед или неограничени финансии? Понекогаш овие мисли ја прават реалноста неподнослива. Главниот лик на филмот се доживува како да има сè – млад и привлечен, се до моментот кога нештата се распаѓаат.  Само љубовта може да симне сечија маска.

 

Sweet November (2001)

Проблемите на главниот лик ни се познати на сите: постојано зафатен, без можност да се живее целосен живот. Само девојка како Сара може да дојде до срцето на ваква личност. Таа ќе ве импресионира со неодоливата комбинација на силна жена со кревка страна. Таа може да направи животот да изгледа лесен и е исклучително чувствителна.

 

Me Before You (2016)

Ведрината на човекот се гледа особено во тешките времиња. Луиза доаѓа како празник во животот на Вил:  носи чудни облеки и има невообичаени погледи на светот. Понекогаш  на сите нам ни треба да сретнеме наша сопствена Луиза – личност која верува во себе и не уверува дека и ние сме посебни, и  ние исто така можеме. Таквите личности го прават животот значаен.

One Day (2011)

Пријатели 20 години, со длабоки, скриени романтични чувства меѓусебе.  Приказна која покажува дека понекогаш е потребно да бидете храбри и да ризикувате – веројатноста е секогаш дека ќе добиете повеќе, во споредба со тоа што ќе го добиете ако ги криете своите чувства.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)

Никогаш не е лесно да раскинете со лице кое ви е многу важно. Сеќавањата сеуште ќе постојат: специјални зборови, песни и нешта кои се значајни само во вистинските околности и природно е тој процес да биде на почеток тежок и неподнослив. Сепак, сите некогаш сме помислиле како би било доколку навистина постои можност да ги избришеме нашите сеќавања.
Приказна која ни покажува дека токму тие сеќавања се значајни, а често го занемаруваме тоа.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.