Аcqua di Parma – историски бренд со 100 годишна традиција

0

Аcqua di Parma – повеќе од 100 години италијанска уметност со најфините техники на рачна изработка.

Секој од производите е направен во одделни избрани италијански работилници, каде што производните техники се тајно пренесени преку генерации. Секој примерок се изработува со исклучителнa трпеливост, време и посветеност според духот на најстариот господар занаетчија, користејќи само најквалитетни материјали – ретки, есенцијални масла, најчист восок, дрво и благородни метали, отпорни и визуелно фини кожени и квалитетни ткаенини. Најголемо внимание се посветува на најситните и финални детали.

За стотици години постоење, Acqua di Parma е поддржувач на непроценливото наследство на италијанската уметност и култура. Посветеноста е мотивирана од врската со наследството во кое брендот ги повлекува своите корени и од каде ги апсорбира своите вредности. Дури и во самото име, Acqua di Parma ја покажува блиската врска што ја ужива со градот во кој е родена. Парма, главниот град на театарот и музиката, фигуративната уметност и архитектура – Џузепе Верди и Артуро Тосканини.

На почетокот на дваесеттиот век, Барон Карло Магнини, наследник на една од најстарите семејства во Парма, живеел во Парма. Во средината на деветнаесеттиот век, неговиот дедо, Џироламо Магнани, бил сликар, режисер и дизајнер во Театро Регио – Кралскиот театар. Неговите сетови му биле омилени на Џузепе Верди, но мирисот по кој тој би можел да биде целосно препознатлив не постоел. Затоа, воден од желбата да го открие светот во мирисот, го ангажирал познатиот креатор на парфеми да го создаде. На тој начин благодарение на неговото искуство, пред повеќе од сто години, роден е свежиот и модерен мирис – Colonia Acqua di Parma, првата италијанска колонска вода.

Од тогаш, брендот кој е синоним за елеганција и убавина, стана дел од наследството и историјата на градот. Препознатливата жолта Парма, чиј изглед вклучува аристократски куќи од барокната ера, стана икона на производот Acqua di Parma . Кралскиот штит станал дел од логото и потсетува на амблемот на војводата од Парма за време на Мари-Луис, владетелот кој, повеќе од кој било друг, го донесе сјајот на градот благодарение на уметноста и културата. Таа е одговорна за отворањето на Театро Регио, основањето на Конзерваториумот и реновирањето на Универзитетот.

Со со своите свежи и елегантни мешавини, остана непроменет во текот на еден век. Colonia беше позициониран во 30-тите години како “мирис” на векот и се здоби со меѓународен успех во педесеттите години. Холивудските актери, кои беа поканети во Италија од страна на големите мајстори на италијанското кино, го откриле во историски продавници каде што се правела облека по мерка. Традицијата што го поврзала EDP Colonia со салоните за кроење, ја направи неопходен асесоар во сечие секојдневие. Неговото арт деко шише со препознатлив црн печат стана икона.

Во деведесеттите години, тројца познати италијански бизнисмени, љубители на убавиот мирис, го препознаа потенцијалот на брендот и му дадоа живот преку новите креации. Во 2001 година, брендот беше купен од LVMH Group и го зголеми својот успех на меѓународно ниво.

Acqua di Parma го изразува вистинскиот италијански начин на живот, развивајќи  проширен спектар на производи од различни линии, од мирисите за мажи и жени до туристичката и бизнис линија до колекција мириси за куќата. Секоја нова белешка продолжува да го претставува изразот на италијанската елеганција, потеклото и препознатливиот “Made in Italy” сегмент. Во текот на првите сто години од своето постоење, Acqua di Parma успеа да ги одржи своите италијански корени.

Acqua di Parma е еден од водечките играчи на луксузниот пазар повеќе од 100 години правејќи серија од ремек-делата на традиционалните италијански уметници. Брендот е основан во 1916 година Colonia класика, автентична икона, мирис инспириран Acqua di Parma. Тоа е еден цел свет чии вредности се базираат на италијанскиот начин на живот, страст за убавина и современото толкување на луксузот. Со текот на годините брендот ја прошири својата палета на производи со воведување на нови Colonii, Collezione Barbiere (производи и прибор бричење), Le Nobili, Blu Mediterraneo и Blu Mediterraneo Italian Resort линија (парфеми и козметика инспирирани од природните и ексклузивни локации во италијанскиот Медитеран; Home fragnance домашна колекција, Биснис и викенд колекција (кожени производи).

Acqua di Parma  ги снабдува едни од најубавите и најксклузивни апартмани во најдобрите хотели во светот со луксузни линија на производи, кои се одликуваат со  неверојатниот италијански стил на Colonia. Од мај 2008 година, Acqua di Parma влезе и во светот на луксузните бањи со Blu Mediterraneo SPA,  во ексклузивна околина на Yacht Club Costa Smeralda во Porto Cervo и хотелот The Gritti Palace u Venecii

Претставништвото на Acqua di Parma е во Милано. Сите линии се произведени исклучиво во Италија и дистрибуирани низ цела Европа, Азија и САД. Од 2001 година, Acqua di Parma е дел од LVMH Group.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот